رابطه جنسی چقدر در یک رابطه مهم است؟

خانه » مشاوره ازدواج » رابطه جنسی چقدر در یک رابطه مهم است؟
رابطه جنسی

در یک رابطه ، داشتن رابطه جنسی بیشتر، فواید زیادی دارد. نرخ بالاتر فعالیت جنسی با تغییرات مثبتی مانند فشار خون پایین، کاهش استرس، صمیمیت بیشتر و حتی نرخ طلاق کمتر مرتبط است. در حالی که هیچ قانون یکسانی برای یک رابطه جنسی ایده آل وجود ندارد. ما بینشی از آخرین تحقیقات را به اشتراک می گذاریم.

این مقاله همچنین درباره اهمیت رابطه جنسی در یک رابطه، چرایی اهمیت داشتن رابطه جنسی، برخی از فوایدی که ممکن است داشته باشد و آماری در مورد اینکه زوج ها معمولاً چند بار رابطه جنسی دارند، بحث می کند. حتی چالش هایی را که ممکن است به عنوان یک زوج جنسی با آن روبرو شوید و اینکه اگر می خواهید میزان رابطه جنسی در رابطه خود را افزایش دهید، چه باید بکنید .

چرا رابطه جنسی در روابط مهم است؟

آیا یک رابطه بدون رابطه جنسی می تواند دوام بیاورد؟ آره. رابطه جنسی همیشه لازم نیست اما می تواند بخش مهمی از یک رابطه سالم و رضایت بخش باشد.

اهمیت رابطه جنسی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است احساس کنند که یک زوج جنسی بودن کاملاً حیاتی است. دیگران ممکن است احساس کنند که انواع دیگر صمیمیت و ارتباط مهم تر است.

برخی از دلایلی که ممکن است احساس کنید رابطه جنسی در یک رابطه مهم است عبارتند از:

  • احساس نزدیکی به شریک زندگی خود
  • نشان دادن محبت به همسرتان
  • یافتن رابطه جنسی سرگرم کننده و لذت بخش
  • میل به بچه دار شدن
  • احساس اعتماد به نفس و سکسی
  • رفع استرس

تحقیقات نشان می دهد که داشتن رابطه جنسی مکرر می تواند در سلامت کلی فرد نقش داشته باشد. داشتن رابطه جنسی اغلب با محبت بیشتر مرتبط است. هنگامی که زوج‌ها محبت بیشتری را تجربه می‌کنند، احتمال بیشتری برای داشتن رابطه جنسی مکرر دارند.

خلاصه اینکه رابطه جنسی می تواند بخش مهمی از یک رابطه باشد، اما داشتن رابطه جنسی کمتر لزوماً به این معنی نیست که رابطه شما رضایت بخش نیست.

فواید رابطه جنسی در روابط

رابطه جنسی
رابطه جنسی

جدای از مزایای فردی برای شما و شریک زندگیتان، رابطه جنسی منظم به طرق مختلف از یک رابطه سالم حمایت می کند. به عنوان مثال، اکسی توسین آزاد شده در طول رابطه جنسی، حس پیوند را تقویت می کند و صمیمیت عاطفی را بهبود می بخشد.

رابطه جنسی در یک رابطه تک همسری سطح تعهد و ارتباط عاطفی شما را با طرف مقابل افزایش می دهد. ابراز عشق از طریق رابطه جنسی، احتمال با هم ماندن زوج ها را افزایش می دهد. در نتیجه، رابطه جنسی با نرخ طلاق پایین‌تر همراه است.

فواید روانی رابطه جنسی

عشق ورزیدن مزایای عاطفی و روانی زیادی دارد (سکس به شدت با کیفیت بهتر زندگی مرتبط است). برخی از این مزایا عبارتند از:

تصور بهتر از خود: رابطه جنسی می تواند عزت نفس را افزایش داده و احساس ناامنی را کاهش دهد و به درک مثبت تری از خود منجر شود.

میزان شادی بالاتر: بر اساس یک مطالعه در سال 2015 که در چین انجام شد، رابطه جنسی با رضایت بیشتر و رابطه جنسی با کیفیت بهتر باعث افزایش شادی می شود.

پیوند بیشتر: مواد شیمیایی مغز در طول رابطه جنسی آزاد می شود، از جمله اندورفین، که تحریک پذیری و احساس افسردگی را کاهش می دهد. هورمون دیگر، اکسی توسین (“دارو در آغوش گرفتن”) با تحریک نوک پستان و سایر فعالیت های جنسی افزایش می یابد. اکسی توسین به تقویت حس آرامش و رضایت کمک می کند.

کاهش استرس: استرس مزمن ممکن است به کاهش دفعات رابطه جنسی کمک کند. با این حال، رابطه جنسی می تواند یک تکنیک موثر مدیریت استرس باشد. رابطه جنسی هورمون های پاسخ به استرس مانند کورتیزول و آدرنالین (اپی نفرین) را کاهش می دهد و اثرات آن تا روز بعد باقی می ماند.

بهبود کیفیت خواب: ارگاسم باعث ترشح هورمون پرولاکتین می شود که به خواب کمک می کند.

فواید فیزیکی افزایش رابطه جنسی

درک اینکه چگونه رابطه جنسی سلامت عاطفی را بهبود می بخشد کاملاً شهودی است، اما تعدادی از مزایای فیزیکی نیز از رابطه جنسی وجود دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

آمادگی جسمانی بهتر: رابطه جنسی نوعی ورزش است. طبق انجمن قلب آمریکا، فعالیت جنسی معادل فعالیت های بدنی متوسط است، مانند راه رفتن سریع یا بالا رفتن از دو پله.

حرکت جنسی می تواند عضلات شکم و لگن را سفت و تقویت کند. برای زنان، بهبود تون عضلانی کنترل مثانه را بهبود می بخشد.

بهبود عملکرد مغز: مطالعات اولیه روی موش‌ها نشان داد که رابطه جنسی بیشتر با عملکرد شناختی بهتر و رشد سلول‌های جدید مغز مرتبط است. فواید مشابهی از آن زمان در مطالعات انسانی مشاهده شده است. یک مطالعه در سال 2018 روی بیش از 6000 بزرگسال، رابطه جنسی مکرر را با عملکرد بهتر حافظه در بزرگسالان 50 ساله و بالاتر مرتبط دانست.

بهبود عملکرد سیستم ایمنی : فعال بودن بیشتر از نظر جنسی اثرات مثبتی بر عملکرد سیستم ایمنی دارد. رابطه جنسی منظم حتی ممکن است احتمال ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا را کاهش دهد.

سطح درد پایین تر: اندورفین های حاصل از رابطه جنسی چیزی بیش از احساس آرامش و رفاه را افزایش می دهند. به نظر می رسد که اندورفین های جنسی میگرن و کمردرد را کاهش می دهند.

کاهش وزن: داشتن رابطه جنسی به مدت 30 دقیقه به طور متوسط 200 کالری می سوزاند. 10 مواد شیمیایی مفید مغز که در طول رابطه جنسی آزاد می شود می تواند هوس های غذایی را کاهش دهد و از کاهش وزن حمایت کند.

اثرات مثبت قلبی: فعالیت جنسی آلت تناسلی-واژن (اما نه خودارضایی) با کاهش فشار خون سیستولیک مرتبط است. فشار خون بالا خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد. فعالیت جنسی به گشاد شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند و باعث افزایش اکسیژن و مواد مغذی در سراسر بدن می‌شود و در عین حال فشار خون را کاهش می‌دهد.

مزایای فیزیکی اضافی: فعال بودن بیشتر از نظر جنسی میل جنسی را افزایش می دهد و روانکاری واژن را افزایش می دهد. مقاربت مکرر با دوره های قاعدگی سبک تر و دردهای کمتر دردناک قاعدگی همراه است. علاوه بر این، بهبود حس بویایی، دندان‌های سالم‌تر، هضم بهتر و پوست درخشان ممکن است با ترشح هورمون DHEA توسط بدن پس از ارگاسم مرتبط باشد.

شناخت روابط جنسی در مشاوره قبل ازدواج در مشهد میتونه برای یک ازدواج کامل به شما کمک کنه

خلاصه اینکه رابطه جنسی می تواند فواید مختلفی داشته باشد. می تواند به حمایت از روابط سالم کمک کند و ممکن است بهزیستی کلی را بهبود بخشد. همچنین با مزایای فردی از جمله کاهش استرس، بهبود خواب، افزایش ایمنی و سلامت قلب بهتر مرتبط است.

فرکانس ایده آل برای رابطه جنسی

https://mashhadmoshaver.com/sexual/

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که بهزیستی عمومی با فراوانی رابطه جنسی مرتبط است، اما فقط تا حدی. رضایت از رابطه به تدریج از عدم داشتن رابطه جنسی تا داشتن رابطه جنسی یک بار در هفته بهبود می یابد، اما اینطور نیست.

یک رابطه جنسی در هفته تقریباً با میانگین فعلی مطابقت دارد. با این حال، زندگی پرمشغله ما ممکن است مانع از داشتن رابطه جنسی بیشتر شود. در مقایسه با فراوانی رابطه جنسی در دهه 1990، بزرگسالان در سال 2010 9 بار کمتر در سال رابطه جنسی داشتند.

متوسط فراوانی جنسی

میانگین بزرگسالان: 54 بار در سال (حدود یک بار در هفته)

بزرگسالان در 20 سالگی: حدود 80 بار در سال

بزرگسالان 60 ساله: 20 بار در سال

اگرچه فرکانس اغلب با افزایش سن کاهش می یابد، فعالیت جنسی در افراد مسن همچنان مهم است. به طور کلی، زوج‌های متاهل مسن‌تر بیشتر از همسالان مجرد در همان گروه سنی رابطه جنسی دارند.

خطرات احتمالی داشتن رابطه جنسی بیشتر

زمانی اعتقاد بر این بود که رابطه جنسی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد. با این حال، یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که مردانی که انزال بیشتری داشتند (21 یا بیشتر در ماه) نسبت به مردانی که انزال کمتری داشتند (هفت یا کمتر در ماه) کمتر در معرض ابتلا به این بیماری بودند. از آنجایی که سرطان پروستات دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان است، این تأثیر قابل توجه است.

برای برخی، رابطه جنسی ممکن است احتمال حمله قلبی را افزایش دهد. علیرغم این خطر، دفعات بیشتر رابطه جنسی ممکن است کمک کند. یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که فعالیت جنسی منظم حملات قلبی را کاهش می دهد. رابطه جنسی، همراه با سایر اشکال فعالیت بدنی، محافظت کننده است. اما فعالیت‌های ناگهانی نادر فشار بیشتری بر قلب وارد می‌کند. برای ارزیابی خطرات، فعالیت جنسی خود را با پزشک خود در میان بگذارید.

چالش های رابطه جنسی منظم

در حالی که رابطه جنسی می تواند در یک رابطه مهم باشد، عوامل مختلفی وجود دارد که می تواند یک زوج جنسی را چالش برانگیزتر کند. سن، هورمون‌ها، کودکان، استرس، شرایط پزشکی و مشکلات روابط همگی می‌توانند در میزان رابطه جنسی زوج‌ها نقش داشته باشند.

سن اغلب در فراوانی رابطه جنسی نقش دارد، که عمدتاً به دلیل کاهش سطح هورمون های جنسی با افزایش سن افراد است. گاهی اوقات، حفظ یک زندگی جنسی فعال به دلیل شرایط جسمی یا روانی دشوار یا غیرممکن است.

انسان ها به گونه ای طراحی شده اند که میل به صمیمیت جنسی دارند. نداشتن رابطه جنسی می تواند باعث دور شدن افراد از یک رابطه شود و شاید به جای دیگری نگاه کند. کار با یک زوج درمانگر دارای مجوز می تواند به رفع این شکاف و جلوگیری از نفوذ مسائل در سراسر ازدواج شما کمک کند.

خلاصه

رابطه جنسی می تواند بخش مفیدی از یک رابطه سالم باشد. تحقیقات نشان می دهد که یک زوج در ایران  به طور متوسط هفته ای یک بار رابطه جنسی دارند. فراوانی رابطه جنسی با افزایش سن کاهش می‌یابد و عوامل دیگری از جمله استرس، کودکان و سلامت کلی نیز می‌توانند بر تمایل فرد به رابطه جنسی تأثیر بگذارند. زوج های جنسی که می خواهند فراوانی خود را افزایش دهند باید بر برقراری ارتباط با نیازهای خود و همکاری با یکدیگر تمرکز کنند.

هنگام تصمیم گیری درباره اهمیت رابطه جنسی در یک رابطه، داشتن رابطه جنسی بیشتر (یا حداقل یک بار در هفته) مزایای متعددی را برای یک رابطه محبت آمیز و حمایتی به همراه دارد. همانطور که گفته شد، در صورتی که نتوانید رابطه جنسی داشته باشید، صمیمیت رو به رشد همچنان امکان پذیر است.

اگر به طور منظم رابطه جنسی ندارید، از خود بپرسید چرا. گاهی اوقات مراجعه به یک درمانگر جنسی ممکن است بهترین راه برای حل رابطه و مسائل شخصی شما باشد. سکس درمانی به طور یکسان برای افراد و زوج ها مفید است.

5/5 - (1 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *