مشاوره خانواده مشهد

خانه » مشاوره خانواده مشهد
درخواست مشاوره کلیک نمایید
مشاوره خانواده مشهد

مشاوره خانواده مشهد :خانواده از اولین پایگاه های مهم اجتماعی  است، که هر کودکی در آن رشد پیدا می‌کند و به نوعی مدرسه نخست برای هر کودک به حساب می آید و خانواده در بعد از تولد دقیقا از اولین لحظات زندگی تا آخرین ثانیه های آن بر تمامی جنبه های زندگی افراد تاثیر گذار است؛ بنابراین داشتن اطلاعات مهم در رابطه با چگونگی کارکرد صحیح خانواده ها و بالا بردن مهارت های ارتباطی برای به دست آوردن روابط اجتماعی سالم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 مشاورین خانواده یکی از روان درمانی هایی هستند  که به منظور مورد بررسی قرار دادن سلامت و کارایی خانواده بر روی افراد تاثیر گذار هستند.

 این درمان به خانواده ها می توانند برای گذر کردن از دوران سخت و برخی از تحولات اساسی از جمله به دنیا آمدن فرزند جدید، ازدواج برخی از فرزندان یا و اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده از جمله عروس و داماد و همچنین مسائل دیگر می‌تواند بر سلامت رفتاری اعضا تاثیر گذار باشند و کمک زیادی می کند.

 مشاوره خانواده که به آن روان درمانگر هم گفته می‌شود متخصصی است. نقش مشاوره خانواده در آموزش و یادگیری یکسری رفتار های اجتماعی بر عهده دارد.

 تحصیلات این مشاور باید رسمی باشد و برای اطمینان حاصل کردن باید یکسری دوره‌های اموزشی را گذرانده باشد. مشاور خانواده ممکن است روش های مختلفی را برای درمان پیش رو بگذارد و یک سری تکنیک های درمانی را پیشنهاد می دهد. در رابطه با مسائل پیش آمده تجربه‌ای را که در زمینه های مختلف دارد در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهد.

 مشکلات رفتاری در کودکان و بزرگسالان را می تواند کنترل کند برخی از مشکلات مثل افسردگی و اضطراب، سوگ خشونت های خانوادگی هستند که ممکن است بر روی رفتار تمامی اعضای خانواده تاثیر گذار باشد؛ از دیگر مواردی که یک مشاوره خانواده می تواند تاثیر مثبت بر روی آن بگذارد می‌توان به تعارضات زناشویی و همچنین مصرف مواد در میان زوجین و یا هریک از اعضای خانواده اشاره کرد؛  که با دادن یک سری راهکارها می تواند جلوی آنها را بگیرد و رفتار های ناشایست را کنترل می کند.

ویژگی های مشاوره خانواده مشهد خوب

ویژگی های مشاوره خانواده مشهد خوب

برای درمان مواردی که گفته شد و همچنین دیگر مسائل خانوادگی یک روان درمانگر باید چگونگی ارتباط برقرار کردن ارتباط میان اعضای خانواده را آموزش دهد.

 تشخیص به موقع و درمان اختلالات روانشناختی در هر یک از اعضای خانواده از جمله:

 • وسواس
 • افسردگی
 • اضطراب

می تواند برای دیگر اعضا هم تاثیرگذار باشد و باعث ناراحتی اعضای خانواده شود به همین دلیل یک روان درمانگر باید به خوبی نحوه درمان اختلالات این چنینی را بدانند.

 ارزیابی و حل کردن مسائل مشکل ساز که در هر خانواده ممکن است به وجود بیاید در میان اعضای خانواده تاثیرگذار است و می‌تواند به صورت جدی روابط میان اعضای خانواده را متلاشی کند به همین دلیل ارزیابی میزان مشکلات به واسطه درمانگر خانواده کمک بسیار زیادی می کند.

 راهنمایی مراجعین در دوره های بحرانی زندگیشان از جمله ازدواج و طلاق و خیانت می تواند باعث حل و فصل کردن موضوع و گسترش روابط در میان زوجین شود.

تاکید و روشن شدن الگوهای مشکل ساز در یک رابطه و ارائه دادن برخی از راه حل ها برای از بین بردن الگو های نا مناسب می تواند به یک خانواده کمک بسیار زیادی کند و در نهایت اینکه روانشناس خانواده باید با استفاده از رفتار های صحیح به جای رفتارهای ناکارآمد کمک کند تا بنیان خانواده به بهترین شکل ممکن حفظ شود.

فواید استفاده از مشاور خانواده در مشهد

استفاده از مشاوره خانواده مشهد  به پیشرفت در نحوه برقراری ارتباط سالم در میان اعضای خانواده و در میان زوجین کمک بسیار زیادی می کند. همچنین باعث بهبود مهارت همدلی در میان تک تک اعضای خانواده می شود و در پی آن به توانایی حل مسئله و از بین بردن مشکلاتی که در مسیر زندگی به وجود می آید کمک می کند و باعث کم شدن درگیری ها و منازعات و همچنین بهبود مهارتهای مدیریت خشم در تک‌تک اعضای خانواده کمک بسیاری می‌کند.

در صورتی که درگیری و مشکلات مثل:

 • اعتیاد
 • افسردگی
 • اضطراب
 • وسواس
 • مسائلی بین زوجین
 • طلاق
 • ازدواج
 • استرس
 • مشکلات جنسی

دچار هستید می توانید به راحتی با مشاورین و روانشناسان خانواده در این مجموعه ارتباط برقرار کنید تا مشکلاتتان هموار شود و زندگی سالمی داشته باشید.

چگونه بهترین روانشناس را در مشهد پیدا کنیم

مشاور خانواده در مشهد باید احساس همدردی و دلسوزی مضاعف را به بیمار نشان دهد همواره برای شنیدن مشکلات بیماران صبور و شنونده خوبی باشد.

 مهارت های ارتباط کلامی قوی داشته باشد از سلامت روانی خوبی برخوردار باشد و به سلامت خود اهمیت بدهد گفتار و رفتار یک روانشناس کاملاً باید به شکل سنجیده و راز نگهدار باشد.

مشاوره خانواده  در مشهد مهارت های ارتباطی خوبی دارند و به دنبال بالا بردن سطح توانایی و دانش شان هستند؛ اگر به دنبال روانشناسان خوبی در شهر مشهد هستید حتما باید به این نکات دقت ویژه داشته باشید.

برای پیدا کردن یک مشاور خانواده در مشهد راه های زیادی را می توانید امتحان کنید اما بهترین و موثرترین راه و این است که از پزشکان متخصص در زمینه پرس و جو داشته باشید.

 از اعضای خانواده و دوستان در زمینه سوال بپرسید منابع انسانی از جمله محل کار می تواند بهترین گزینه برای پیدا کردن یک مشاور خوب باشند و در خانه می‌توانید به واسطه جستجو در اینترنت لیستی از بهترین روانشناسان در مشهد رو پیدا کنید.

هزینه مشاوره خانواده مشهد چقدر است

هنزینه مشاوره خانواده مشهد در افرادی که مراجعه می‌کنند می‌تواند متفاوت باشد قیمت هر جلسه مشاوره بسته به خدماتی دارد، که یک مشاور ارائه می دهد و نحوه آن متفاوت می گردد اما مبلغ طبق تعرفه روانشناسی و مشاوره در هر سال تعیین می شود.

آدرس مرکز مشاوره خانواده  در مشهد

 شعبه یک: مشهد، بلوار الیه، اقدسیه 50 ، نبش نقویه 32

شعبه دو: بین عبادی 101 و 103 پلاک 11.35 جنب اجیل شکوه کلینیک هما

آدرس مرکز مشاوره خانواده مشهد بسیار سر راست است می توانید ان را روی نقشه پیدا نمایید.

تلفن مرکز مشاوره خانواده مشهد

تلفن مرکز مشاوره خانواده در مشهد به شرح زیر است شما می توانید با ما تماس بگیرید  و هر گونه سوالی دارید از ما بپرسید.

05137325848

مرکز مشاوره خانواده در مشهد ؟!

مرکز مشاوره خانواده در مشهد : مشاوره خانواده اهمیت بسیار بالایی دارد در واقع امروزه با بالا رفتن مشکلات رفاهی، اقتصادی، اجتماعی خانواده‌ها مشکلات زیادی را  پیدا می کنند.

 مشاوره خانواده به رفع شدن بسیاری از مشکلات در خانواده ها بین والدین و فرزند، فرزند و والدین، زن و شوهر کمک بسیاری می‌کند.

 در زمان های گذشته اختلافات خانوادگی با وساطت بزرگان فامیل حل می‌شد؛ اما امروزه این کار به دست مشاور خانواده انجام می شود.

 ما در این مطلب می خواهیم شما را با مشاوره خانواده تلفنی و عوامل مربوط به آن آشنا کنیم؛ بنابراین اگر شما برای تان در زمینه مشاوره خانواده مشاوره تلفنی و همچنین  سایر مشکلات سوال پیش آمده بهتر است با ما در ارتباط باشید تا به اهمیت مشاوره خانواده پی ببرید تا بتوانید با توجه به نیازتان بهترین مشاور را در مشهد انتخاب کنید.

 یکی از بهترین مراکز مشاوره خانواده در مشهد است که در کشور وجود دارد. مرکز مشاوره خانواده در مشهد کمک زیادی به خانوار ها می کند.

کار مشاوره خانواده تلفنی چیست؟

بهترین مرکز مشاوره خانواده در مشهد
بهترین مرکز مشاوره خانواده در مشهد

یکی از مشاوره های خانواده در مشهد به وجود آمده است و سبب شده تمایز بسیار زیادی بین مشاوره خانواده در مشهد با سایر مشاوره های خانواده در سایر نقاط ایجاد شود مشاور خانواده به صورت تلفنی  است.

این مشاوره ها مدرک تحصیلی روانشناسی دارند و به  حل مشکلات زناشویی کمک می کنند و معمولاً کسی که این کار را انجام می می دهد دانشجوی روانشناسی یا فارغ التحصیل روانشناسی  است.

معمولا مرکز مشاوره خانواده در مشهد به صورت تلفنی صورت می گیرد، اگر شرایط رفت آمد برای شما سخت است به صورت تلفنی پاسخگوی شما عزیزان هستند و به حل مشکلات و اختلافات بین زوجین کمک فراوانی می کنند. در واقع مشاوره خانواده تلفنی مشهد از جمله مشاورانی است که می کوشد مشکلات بین زن و شوهر حل و فصل شود.

اگر یک مشاوره خانواده مشهد ویژگی های زیر را داشته باشد می توانید به آن مراجعه کنید و به از بین بردن مشکلاتتان کمک کنید:

 • صبور باشد یعنی به صورت صبورانه به حرف های شما گوش دهد.
 • شما را قضاوت نکند.
 • رازهای شما را به کسی بازگو نکند.
 • هنگامی که برای مشاوره به او مراجعه می کنید تمام وقتش را صرف شما کند.
 • اینگونه نباشد که در هنگام مشاوره با تلفن همراه مشغول باشد.
 • عجول نباشد و اگر  عجول باشد شما نمی توانید تمام حرف های تان را به او بزنید.
 • خنده رو باشد و با جدیت با شما برخورد نکند.

چه زمانی به مشاور خانواده مشهد نیاز دارید؟

وقتی که شما و همسرتان نمی توانید با هم ارتباط برقرار کنید، بسیاری از مشکلات زن و  شوهر ها مشکلات کلامی و  گفتاری است گاهی اوقات دونفره یکدیگر را نمی فهمد و سعی می کند از حرف زدن کناره گیری کنند.

مشاوره خانواده ارتباط بین زوجین را بالا  می‌برد و به آنها کمک می شود تا بتواند حرف هایشان را در راستای یک زندگی سالم به هم بگویند. بهترین مرکز مشاوره خانواده در مشهد تمامی نیاز های خانوار را به لحاظ اجتماعی رفع می کند.

 اگر رابطه منفی با همسر خود دارید بهتر است نزد مشاوره خانوار بروید به این صورت که اگر تمام مشکلاتتان با همسر به دعوا می رسد و نمی توانید به صورت آرام آن را حل کنید.

وقتی می ترسید در مورد مشکلات زندگیتان با همسرتان صحبت کنید بهترین راه این است که به یک مشاور خوب در مشهد مراجعه کنید.

 وقتی همسر خود را به چشم دشمن می بینید و وقتی که شما برای یک زندگی مشترک با فردی روبه رو  می شوید باید این را بپذیرید که شوهر یا زن شما دشمن شما نیستند.

وقتی که شما و همسرتان نمی توانید با هم ارتباط برقرار کنید بسیاری از مشکلات زن و شوهر ها مشکلات کلمه گفتاری است گاهی اوقات دونفره یکدیگر را نمی فهمد و سعی می کند از حرف زدن کناره گیری کنند.

 مشاوره خانواده ارتباط بد بین زوجین از بین می‌برد و به آنها کمک می شود تا بتواند حرف هایشان را در راستای یک زندگی سالم به هم بزنند. بهترین مرکز مشاوره خانواده در مشهد با مهارت و تجربه مشاورانش باعث شده است تا بتواند اکثر مشکلاتی را که در یک خانواده ممکن است ایجاد شود را درمان کند.

 اگر رابطه منفی با همسر خود دارید  برای بهتر است به  مشاور خانوار بروید به این صورت که تمام مشکلاتتان با همسر به دعوا می رسد و نمی توانید به صورت آرام آن را حل کنیم وقتی می ترسید در مورد مشکلات زندگیتان با همسرتان صحبت کنید بهترین راه این است که به یک مشاور خوب در مشهد مراجعه کنید.

 در این مواقع می توانید از مشاوره تلفنی مشهد کمک بگیرید، وقتی به هم دروغ می گویید و  از هم پنهان کاری می کنید باید به یک مشاوره خوب در مشهد مراجعه کنید.

 داشتن حریم خصوصی سهم  هر کسی است اما دروغ گفتن هنگامی که ضربه ای به زندگی مشترکتان می زند می ‌تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات باید به یک مرکز مشاوره خانواده در مشهد مراجعه کنید. در جامعه‌ی ایرانی معمولاً زن نقش تعلیم و  تربیت فرزندان را به عهده دارد و مرد کار می کند.

 هنگامی که همسر شما  برای شما سهم مالی قائل نمی‌شود یا مدام حساب های شما را کنترل می کند و به شما اجازه نمی ‌دهد که پولتان را در راستای اهداف خودتان خرج کنید و از شما حساب پس می‌گیرد بهتر است به یک مرکز مشاوره خانواده در مشهد مراجعه کنید.

 وقتی که زندگی جداگانه ای دارید و همه از بیرون فکر میکنند که  با هم زندگی می کنید ولی در واقع از یکدیگر جدا هستید باید به مشاوره خانواده مشهد مراجعه کنید.

 اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که مدام سر مسائل کوچک با همسرتان بحث می کنید و باعث رنجش همسرتان می شوید بهتر است به مرکز مشاوره خانواده در مشهد مراجعه کنید. این مشاور به شما کمک می‌کند تا بسیاری از مشکلات در این زمینه حل و فصل شود .

مشاور خانواده چه چیزی را به شما آموزش می دهد؟

بررسی مرکز مشاوره خانواده در مشهد
بررسی مرکز مشاوره خانواده در مشهد

مرکز مشاوره خانواده در مشهد به شما یاد می دهند که چگونه با یکدیگر صحبت کنید و چگونه درخواست تان را بیان کنید و همچنین محبت کلامی و جسمانی را به شما  آموزش می دهند. اگر از مشکلات جنسی در رابطه تان رنج می برید بهتر است از مشاور بخواهید که بهترین روش برای ایجاد رابطه جنسی را به شما بگوید همچنین به شما کمک می‌کند که به یکدیگر انتقاد کنید  بدون این که از هم ناراحت شوید.

آیا مشاوره خانواده  تنها به زوج محدود می شود؟

مشاوره خانواده تنها به زن و شوهر ها محدود نمی شود. زندگی مشترک از اعضای مختلفی ساخته می‌شود هنگامی که فرزندان در  خانواده متولد می شوند مشکلاتی به خانواده ها اضافه می شود بنابراین بسیار با اهمیت است که زوجین رفتار مناسبی با فرزند داشته باشد .

مشاوره خانواده از کجا شروع می شود

سرچشمه خانواده از ازدواج  شروع می شود. دختر و پسری که تا دیروز همدیگر را نمی‌شناختند امروزه سرپرستی خانوار را بر عهده دارند والدین الگوی فرزندان هستند بنابراین اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که بعد از ازدواج برایتان مهم است که رفتار کودکان مناسب باشد و مشکلاتی نداشته باشید بهتر است یک مرکز مشاوره خانواده در مشهد مراجعه کنید.

 در این مشاوره ها امادگی جسمی و روحی برای اعضای خانواده به وجود می آید. ایجاد یک فضای امن و آرامش همراه با اعتماد به وجود می‌آید که اگر چه  مشکلات از بین می‌رود همچنین به والدین کمک می شود که ارتباط خوبی بین فرزندانشان داشته باشند.   

کمک به والدین  برای اشراف روی مشکلات فرزندان

مشاوره خانواده به شما کمک می کند که روی مشکلات فرزندتان اشراف داشته باشید. از پیش برای شما مشکلاتی که ممکن است کودکتان با ان رو به رو شود را به شما شرح می دهد. مثلا اگر فرزند شما پشر است با رسیدن به سن بلوغ ممکن است در دام اعتیاد بیفتد، مشاوره راه های جلو گیری از اعتیاد و همچنین راه های مبارزه با ان را به شما می دهد.

ایجاد فضای امن و آرامش بخش و توام با اعتماد در محیط خانواده

شرط اولی که کودکان و فرزندان مشکلاتشان را با خانوار ها در میان بگذارند اعتماد است. با اعتماد است که کودک می تواند مشکلش را بیان کند. در واقع اگر فضای خانواده مورد اعتماد نباشد مشکلات زیادی به وجود می اید. بهترین مرکز مشاوره خانواده در مشهد توانسته است با دارا بودن کادری مجرب و کار ازموده تمامی مشکلات خانوار را در هر قسمتی از زندگی با کمک مشاوران با تجربه و کار بلد درمان نماید.

مرکز مشاوره خانواده در مشهد به شما کمک می کند تا مشکلاتتان را تا حد زیادی از بین ببرید و نسبت به حل کردن ان بدانید که چه کار هایی باید انجام دهید.

مزایای مشاوره خانواده چیست؟

مزایای مشاوره خانواده
مزایای مشاوره خانواده

مشاوره خانواده یا خانواده درمانی با هدف رسیدگی به مسائل روانشناختی، رفتاری و عاطفی است که باعث مشکلات خانوادگی می شود. اعضای خانواده برای ایجاد و حفظ یک رابطه سالم با یک درمانگر یا مشاور همکاری خواهند کرد.
برای اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره خانواده و نحوه کارکرد آن با ما همراه باشید . مزایای مشاوره خانواده را بررسی میکینم .

مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده یا خانواده درمانی روشی برای ایجاد و حفظ روابط خانوادگی سالم و کاربردی است.هدف شناسایی و رفع مشکلات در خانواده است. این مسائل می تواند عاطفی، روانی یا رفتاری باشد.

بسیاری از رویکردهای خانواده درمانی از نظریه سیستم های خانواده سرچشمه می گیرند. این نشان می‌دهد که خانواده‌ها به جای گروه‌هایی از افراد که مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند، در سیستم‌هایی کار می‌کنند.

بر اساس نظریه سیستم های خانواده، تغییرات در یکی از اعضای خانواده بر تغییرات منبع قابل اعتماد در سایر بخش های خانواده تأثیر می گذارد.

خانواده درمانی چه تفاوتی با مشاوره خانواده دارد؟

اصطلاحات “خانواده درمانی” و “مشاوره خانواده” اغلب قابل تعویض هستند. هر دو معمولاً شامل صحبت برای کمک به افراد و خانواده‌ها برای حل تعارضات، موانع یا مسائل مربوط به سلامت روان می‌شوند.

با این حال، یک درمانگر ممکن است اعتبار متفاوتی نسبت به یک مشاور داشته باشد. معمولاً یک مشاور فقط به مدرک لیسانس نیاز دارد و ممکن است از یک مشتری حمایت عمومی کند. یک درمانگر برای انجام کار به مدرک کارشناسی ارشد و مجوز نیاز دارد.

به عنوان مثال، مشاوران معمولاً با افرادی که اختلالات مصرف مواد دارند کار می کنند. در بیشتر موارد، بالینی که مشاوره خانواده را انجام می دهد، درمانگر خواهد بود.

پرسیدن بهترین راه برای دانستن نوع خدماتی است که یک متخصص بهداشت روان خانواده ارائه می دهد و چه شرایطی دارد. در طول ملاقات و احوالپرسی، خانواده‌ها می‌توانند درباره مشاوره یا رویکرد روان‌شناختی خاصی که اتخاذ می‌کنند بپرسند.

درمانگران و مشاوران نیز باید اطلاعاتی در مورد تحصیلات و مجوز فعالیت خود ارائه دهند.

مزایای مشاوره خانواده

مزایای مشاوره از خانواده ای به خانواده دیگر متفاوت است، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ایجاد مرزهای سالم
 • بهبود ارتباطات
 • تعریف نقش کسی در خانواده
 • بهبود پویایی و روابط خانوادگی
 • ارائه قدرت و ابزارهای مقابله ای برای اعضای خانواده
 • پرداختن به تعاملات ناکارآمد
 • بهبود توانایی حل مسئله در خانواده

تحقیقات انجام شده در سال 2019 نشان می دهد که خانواده درمانی به طور موثر به مسائل مربوط به کودکان، از جمله:

 • اختلالات سلوک
 • اعتیاد به مواد
 • رفتار توهین آمیز
 • افسردگی

خانواده درمانی می تواند به کاهش خطر برخی از بیماری های روانی در نوجوانان کمک کند.

بر اساس یک مطالعه 2020 منبع مطمئن، خانواده ها ممکن است درمان را برای رسیدگی به موارد زیر مفید بدانند:

 • مشکل در برقراری ارتباط یا بیان احساسات
 • درگیری بین خواهر و برادر
 • فرزندپروری ناسازگار
 • مشکلات زناشویی
 • ایجاد یک رابطه عملکردی و سالم پس از طلاق
 • سازگاری با یک تغییر عمده
 • برخورد با یک بیماری مزمن یا مرگ در خانواده

آیا خانواده درمانی موثر است؟

خانواده درمانی
خانواده درمانی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خانواده درمانی یک شکل مؤثر مشاوره است.

یک بررسی منابع معتبر در سال 2018 اشاره می‌کند که مشاوره خانواده و سایر رویکردهای خانواده‌محور، مانند آموزش و برنامه‌های والدین، در موقعیت‌های مختلف مؤثر هستند، از جمله:

 • مشکلات خواب، تغذیه و دلبستگی در دوران نوزادی
 • بهبودی از کودک آزاری و بی توجهی به کودک
 • شرایط رفتاری
 • اختلال در غذا خوردن

علاوه بر این، منبع مورد اعتماد تحقیق نشان می دهد که خانواده درمانی برای نوجوانان دارای شرایط سلامت روان، صرف نظر از جنسیت، موثر است. نویسندگان خاطرنشان می کنند که نوجوانان در این مطالعه مشکلات داخلی و خارجی کمتری را پس از درمان گزارش کردند.

همچنین، والدین گزارش دادند که روش‌های فرزندپروری مؤثرتری را آموختند و احساس کردند خانواده نزدیک‌تر است. با این حال، این مطالعه اشاره می کند که والدین زن بیشتر از والدین مرد مشاوره خانواده را مفید می دانند.

انواع مشاوره خانواده

برخی از مشاوران خانواده بازدید از منزل یا جلسات آنلاین را ارائه می دهند. اینها می توانند راحتی بیشتری را نسبت به جلسات اداری برای خانواده ها فراهم کنند. با این حال، خانواده های دیگر ممکن است مشاوره خارج از محیط خانه را ترجیح دهند.

چندین نوع مشاوره خانواده وجود دارد:

خانواده درمانی عملکردی

این معمولاً روی خانواده‌هایی متمرکز می‌شود که کودک یا نوجوانی با مشکلات عاطفی یا رفتاری پیچیده دارند.

کودک و والدین یا مراقبانش ممکن است در 8 تا 30 جلسه هفتگی با هم شرکت کنند. این جلسات به خانواده ها کمک می کند تا راهبردهایی را برای مقابله با رفتار کودک و بهبود عملکرد خانواده بیاموزند.

درمان چند سیستمی

هدف از این کار رفع مشکلات رفتاری و عاطفی کودکان و نوجوانان است.

درمان چند سیستمی همچنین بر مسائل گسترده‌تری در مورد رفتار کودک تمرکز می‌کند. به عنوان مثال، می‌تواند هدف آن بهبود تعامل منبع مطمئن با سیستم‌های اجتماعی، مانند مدارس یا محله‌ها باشد.

درمان بین نسلی

این شامل یک درمانگر است که تعاملات بین نسل‌ها را بررسی می‌کند، مانند بین والدین یا مراقبان و فرزندان. هدف این است که بفهمیم چگونه پاسخ های گذشته به چالش ها بر تعاملات یا مشکلات فعلی خانواده تأثیر می گذارد.

درمان بین نسلی زمانی مفید است که مسائل و الگوهای رفتاری در طول نسل ها ادامه داشته باشد. همچنین، ممکن است به پیش‌بینی چگونگی ایجاد مشکلات در آینده کمک کند، زیرا رفتار گذشته پیش‌بینی‌کننده خوبی برای رفتار آینده است.

خانواده درمانی استراتژیک مختصر

هدف این درمان تغییر الگوهای تعامل بین اعضای خانواده است.

این یک مداخله با زمان محدود است که مشکلات خانوادگی را هدف قرار می دهد که منجر به بروز علائم مشکل ساز در جوانان می شود. اکثر خانواده درمانی های استراتژیک کوتاه 12 تا 16 جلسه به طول می انجامد.

Research Trusted Source گزارش می دهد که این شکل از درمان مزایای طولانی مدت دارد. محققان دریافتند که خانواده درمانی استراتژیک کوتاه مدت در کاهش دستگیری و حبس در کوتاه مدت و بلندمدت مؤثرتر از درمان معمول مانند گروه درمانی و گروه های آموزش والدین است.

درمان ساختاری

ساختار درمانی مشکلاتی را که به دلیل ساختار خانواده به وجود می آید را مدیریت می کند. هدف آن دستیابی به یک سلسله مراتب خانوادگی کارآمد و متعادل با مرزهای مناسب بین اعضا است.

تفاوت اصلی با درمان های ساختاری تمرکز بر ساختار به جای رفتارهای خاص است که باعث ایجاد مشکل می شود.

در طول خانواده درمانی چه اتفاقی می افتد؟

در طول یک جلسه خانواده درمانی، درمانگران ممکن است با خانواده به صورت گروهی، فردی یا ترکیبی از این دو صحبت کنند.

یک جلسه درمانی معمولی حدود 50 دقیقه یک بار در هفته است. ممکن است افراد در ابتدا در مورد نگرانی ها صحبت کنند، و مهم است که خانواده درمانگری را پیدا کند که با آن احساس راحتی کند. خانواده ها ممکن است قبل از یافتن درمانی که نیازهای آنها را برآورده می کند، چندین درمانگر را امتحان کنند.

انجمن آمریکایی ازدواج و خانواده درمانی (AAMFT) بیان می کند که خانواده درمانگران خدمات زیر را ارائه می دهند:

 • تشخیص و درمان سلامت روان و شرایط عاطفی
 • برنامه ریزی درمانی
 • روان درمانی برای افراد، زوج ها و کودکان
 • زوج درمانی، گروهی و خانواده درمانی

تعداد جلسات مشاوره خانواده به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه چرا خانواده به دنبال کمک هستند و آیا اعضای خانواده در طول درمان شرکت می کنند یا خیر.

چگونه بفهمیم که آیا یک درمانگر یا مشاور برای خانواده شما مناسب است؟

یافتن مشاور مناسب برای کار خانواده درمانی مهم است. راحتی شخصی در انتخاب درمانگر اهمیت دارد.

برخی از نکات کلی وجود دارد که افراد می توانند هنگام جستجوی یک خانواده درمانگر رعایت کنند. اینها ممکن است به یافتن درمانگری که ممکن است مناسب خانواده باشد کمک کند:

 • از دوستان یا خانواده بزرگ بخواهید که به شما معرفی کنند.
 • با پزشک خانواده صحبت کنید
 • در محل عبادت پرس و جو کنید.

یک درمانگر همچنین ممکن است با یک تماس تلفنی اولیه یا جلسه معارفه موافقت کند، که طی آن خانواده می توانند تصمیم بگیرند که آیا این مشاور برای آنها مناسب است یا خیر.

علاوه بر احساسات شخصی، خانواده باید موارد زیر را در نظر بگیرد:

 • شیوه و رویکرد درمانی درمانگر
 • هر چند وقت یکبار درمانگر حضور در درمان را توصیه می کند و برای چه مدت
 • آیا بیمه خدمات را پوشش می دهد و آیا گزینه های کم هزینه در دسترس است یا خیر

از آنجایی که مشارکت بخش مهمی از خانواده درمانی است، ممکن است بخواهید در مورد مشاوری که هر یک از اعضای خانواده را به طور قابل توجهی ناراحت می کند، تجدید نظر کنید.

4.7/5 - (10 امتیاز )

شعبه 1

مشهد ، بلوار الهیه ، اقدسیه ۵۰ ، نبش نقویه۳۲

شعبه 2

بین عبادی 101و 103 پلاک 11/35 جنب آجیل شکوه . کلینیک مشاوره هما

شعبه 3

بلوار پیروزی ، نبش پیروزی 66 ، ساختمان 160 ، واحد دوم ، مرکز مشاوره حس آرامش

درخواست مشاوره

برای درخواست مشاوره میتوانید از طریق فرم زیر اقدام نمایید 
مشاوره به چه صورت باشد؟(Required)