گاموفوبیا چیست؟ چگونه با ترس از ازدواج روبرو شویم

خانه » مشاوره ازدواج » گاموفوبیا چیست؟ چگونه با ترس از ازدواج روبرو شویم
ترس از ازدواج

گاموفوبیا ترس از ازدواج یا تعهد است که از کلمات یونانی برای ازدواج («گاموس») و ترس («فوبیا») گرفته شده است. این یک ترس فلج کننده است.

گاموفوبیا باعث ترس مداوم، طاقت فرسا و غیرمنطقی از ازدواج یا تعهد می شود. افرادی که دچار گاموفوبیا هستند ممکن است در فکر ازدواج یا تعهد دچار حملات پانیک شوند.

این ترس یا هراس غالب و غیرقابل کنترل است. با این حال، اشکال مختلف درمان می تواند به افراد کمک کند تا بر ترس های خود کنترل داشته باشند.

این مقاله گاموفوبیا را با جزئیات بیشتری شامل علائم، علل و گزینه‌های درمانی آن بررسی می‌کند.

چرا مردم از ازدواج می ترسند و چگونه بر آن غلبه کنند؟

بدون شک برخی از افراد ترس واقعی از ازدواج یا یک رابطه متعهدانه دارند. چندین چیز می تواند باعث ترس از ازدواج یا ترس از تعهد شود، اما بیشتر آنها را می توان با سخت کوشی و فداکاری برای هدف غلبه کرد. ازدواج، و روابط بلندمدت، یک تعهد بزرگ هستند، بنابراین مطمئناً درک درجه خاصی از عدم اطمینان و ترس قابل درک است.

اگر در یک رابطه طولانی مدت هستید که به ازدواج تبدیل شده است و می خواهید فرار کنید، می تواند به درک دلیل ترس از ازدواج و چگونگی غلبه بر این ترس ها کمک کند تا بتوانید یک رابطه سازنده و سالم با شریک زندگی خود داشته باشید. .

گاموفوبیا چیست؟

گاموفوبیا ترس از ازدواج یا تعهد در روابط است. این یک فوبیای مشروع و خاص است که هر ساله زندگی بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، مردان اغلب بیشتر از زنان به گاموفوبیا مبتلا هستند. ازدواج نکردن مردان به دلیل گاموفوبیا می تواند مشکلی بین زوجین باشد.

گاموفوبیا چیزی بیش از یک ترس خفیف از تعهد است. اگر او بخواهد ازدواج کند و شما دچار گاموفوبیا هستید، ممکن است مشکلی در رابطه ایجاد شود. با این فوبیا، ایده ازدواج می تواند منجر به یک حمله پانیک کامل و ترس شدید شود. تنها بودن در کنار زوج های متاهل می تواند برای چنین فردی دشوار باشد و منجر به تجربه علائم فیزیکی شود.

علائم گاموفوبیا

با مشاهده این علائم رایج گاموفوبیا می توانید متوجه شوید که آیا ترس غیرمنطقی واقعی از ازدواج دارید یا نگرانی های مشروع دارید. اگر این علائم ترس های غیرمنطقی را دارید، احتمالاً برای غلبه بر ترس خود از ازدواج به دنبال کمک خارجی خواهید بود.

علائمی که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

 • اضطراب هنگام فکر کردن به ازدواج
 • پرهیز از ازدواج و ازدواج
 • قادر به مقابله با اضطراب ناشی از تعهد نیست
 • تمایل به دور کردن مردم
 • تنش عضلانی، ضعف یا تعریق
 • حملات پانیک یا حملات اضطرابی (می تواند شبیه حمله قلبی باشد)

ممکن است حتی فکر کردن به این علائم شما را وحشت زده کند.

اگر این علائم یا سایر علائم فوبیای ترس از ازدواج را دارید، مانند جدایی‌های مکرر و نداشتن روابط طولانی ‌مدت یا معنی‌دار، ممکن است لازم باشد برای کشف علت اصلی ترس از ازدواج تلاش کنید تا بتوانید آن را برطرف کنید. ازدواج یا فقدان آن یکی از رایج‌ترین معامله‌گرانی است که افراد در روابط خود دارند. برای خود و همسرتان ارزش دارد که دلایل گاموفوبیا خود را کشف کنید و به خاطر تعهد طولانی مدت خود برای درمان آن تلاش کنید.

علل ترس از ازدواج

گاهی اوقات دلایل دقیق ترس از ازدواج و ترس از تعهد مشخص نیست. چندین چیز می تواند به گاموفوبیا کمک کند، از جمله محیط، تربیت، و تجربیات آسیب زای گذشته، مانند دوران کودکی شما، یا یک رابطه قبلی که سالم نبوده است. گاهی ترس از طلاق بیشتر از خود تعهد یا ازدواج است. با این حال، مواردی وجود دارد که حداقل دلیلی برای ترس از ازدواج و ترس از تعهد شناخته شده است. این شامل:

 • داشتن والدین مطلقه
 • سابقه خانوادگی بیماری روانی، به ویژه اختلال اضطرابی
 • یک رویداد عاطفی که در چارچوب یک ازدواج رخ داده است
 • وضعیت سلامت روان زمینه ای، چه تشخیص داده شده یا تشخیص داده نشده

بیشتر اوقات، ترس از ازدواج یا ترس از تعهد ناشی از ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. اگر فردی دارای نشانگرهای ژنتیکی و سابقه خانوادگی اضطراب یا بیماری روانی باشد، تنها چیزی که ممکن است لازم باشد این است که یک رویداد عاطفی باعث بی اعتمادی او به ازدواج و ایجاد ترس از آن برای مدت طولانی پس از آن شود.

چگونه بر ترس از ازدواج غلبه کنیم

گاموفوبیا
گاموفوبیا

اگر ترس خفیف تا متوسط از ازدواج دارید و فوبیای کامل ندارید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای غلبه بر ترس از ازدواج انجام دهید. این چیزها همچنین ممکن است برای افرادی که فوبیای خاص از ازدواج یا تعهد متوسط تا شدید دارند کار کند و شما را یک قدم به گره زدن نزدیکتر کند. همه از یک رویکرد سود نمی برند، بنابراین چندین (یا همه!) از پیشنهادات زیر را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی ممکن است به شما در غلبه بر ترس از تعهد کمک کند.

به تغییرات فکر کنید

بایستید و به این فکر کنید که اگر با همسرتان ازدواج کنید چه چیزی تغییر خواهد کرد. اگر قصد ترک شریک زندگی خود را ندارید، در صورت ازدواج، تغییرات بسیار کمی در زندگی روزمره شما ایجاد خواهد شد. بالاخره در یک مقطع زمانی، ازدواج فقط یک تکه کاغذ است. اگر شما و همسرتان مدتی است که با هم زندگی می کنید، در حال حاضر مانند یک زوج متاهل زندگی می کنید و به نوعی معنای ازدواج را تعریف می کنید. دیدن چیزها از این منظر می تواند به شما کمک کند بر ترس از ازدواج یا یک رابطه متعهدانه غلبه کنید.

در مورد همه چیزهای مثبتی که از ازدواج حاصل می شود، منطقی فکر کنید. می‌توانید مهمانی‌های عالی، تعطیلات ماه عسل شگفت‌انگیز داشته باشید، و حتی ممکن است مشتاقانه منتظر برخی جنبه‌های خود عروسی باشید. متاهل بودن مزایای دیگری نیز دارد، مانند بیمه درمانی ارزانتر و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی، مالیات بر درآمد کمتر، و مدیریت آسان تر امور مالی و حقوقی. ناگفته نماند، با انجام برخی کارها می توانید در طول سال ها پیوندی باورنکردنی با همسرتان ایجاد کنید.

آنچه را که شما را می ترساند مشخص کنید

آیا این ازدواج ترسناک است؟ یا از خود عروسی ترس دارید؟ یا این ترس از تعهد است؟ آیا این فقط جترهای قبل از عروسی است؟ اگر از عروسی می ترسید اما ازدواج نیست ، راه هایی در مورد آن وجود دارد. عروسی ها می توانند بسیار انعطاف پذیر باشند. اگر از ایده دوستان ، خانواده و سایر روابط شخصی پیرامون آن روز ناراحت هستید ، حتی می توانید فقط با شما و شریک زندگی خود با عدالت صلح ازدواج کنید. اجازه ندهید که ترس از چیزهای جزئی در یک رابطه مادام العمر و یک ازدواج خوب قرار بگیرد.

به عروسی بروید

یکی از بهترین راه های غلبه بر ترس یا هراس ، افشای خود در برابر آن است. رفتن به عروسی ها می تواند راهی عالی برای کمک به شما در ترس از ترس از ازدواج باشد. بودن در اطراف عروسی ها و زوج های شاد به شما کمک می کند تا نحوه نگاه به ازدواج را تغییر دهید.

همچنین می تواند برای رفتن به مهمانی های سالگرد ، به ویژه آنهایی که بیش از 30 سال از آن هستند ، مفید باشد. این احزاب می توانند به شما کمک کنند تا ببینید که برخی در واقع برای همیشه و خوشحال هستند و یک ازدواج خوب امکان پذیر است. دیدن فقط یک نفر در روز عروسی خود به نظر می رسد که مانند همیشه خوشحال است می تواند به شکستن ترس شما کمک کند.

درمان های گیموفوبی

هنگامی که ترس از ازدواج هراسی است که منجر به اضطراب زیاد و حملات وحشت می شود ، گاهی اوقات برای غلبه بر ترس ، مداخله اضافی لازم است. در حالی که هیچ درمانی به طور خاص برای گاموفوبیا طراحی یا تأیید نشده است ، برخی از درمان ها وجود دارد که روانشناسان و روانپزشکان می توانند برای پیشرفت در زندگی واقعی شما انجام دهند. یک ازدواج دارای مجوز یا خانواده درمانی نیز ممکن است بتواند بینش ارائه دهد ، اگرچه ممکن است ابتدا نیاز به تشخیص رسمی از روانشناس یا روانپزشک داشته باشید.

درمان از طریق مواجهه

قرار گرفتن در معرض درمان متداول ترین روش برای کمک به افراد برای غلبه بر هراس است. قرار گرفتن خود در معرض آنچه شما را مضطرب می کند ، در یک محیط کنترل شده و ایمن ، در نهایت شما را به تأثیر آن می اندازد. درمانگر شما ممکن است از شما بخواهد که خود را در چندین روش در معرض ازدواج و عروسی قرار دهید تا سعی کنید شما را در آن غوطه ور کنید تا بتوانید بر ترس های خود غلبه کنید.

در مواجهه با درمان ، درمانگر احتمالاً از طریق سناریوهای فرضی با شما صحبت خواهد کرد و از شما می خواهد که خود را در آنها تصور کنید ، و می تواند به شما کمک کند تا چگونه از طریق سناریوها به روش های سالم کار کنید که هراس شما را به چالش می کشد.

درمان شناختی رفتاری

رفتار درمانی شناختی یا CBT یکی از متداول ترین اشکال روان درمانی است و در درمان چندین فوبیا بسیار موفق بوده است. این نوع درمانی بر آگاهی بیشتر از افکار و احساسات شما ، چگونگی تأثیر مثبت و منفی بر رفتار شما و اینکه چگونه می توانید رفتار خود را تغییر دهید تا رابطه سالم تری با شریک زندگی و خودتان داشته باشید ، متمرکز شده است.

رفتار درمانی دیالکتیکی

این نوع درمانی رفتاری ، که به عنوان روان درمانی نیز شناخته می شود ، در یک گروه گروهی انجام می شود. اگرچه به طور خاص برای معالجه فوبیا ایجاد نشده است (این یک درمان برای اختلال شخصیت مرزی است) ، اما این نوع درمانی ثابت شده است که برای افراد مبتلا به اضطراب و هراس بسیار مفید است ، از جمله کسانی که از ازدواج می ترسند. این امر به این دلیل است که شما طیف گسترده ای از مهارت های مقابله را در طول این جلسات گروهی یاد می گیرید تا از نظر سلامتی با افکار و احساسات دشوار برخورد کنید.

DBT همچنین از مراقبه ذهن آگاهی و سایر تکنیک های آرامش استفاده می کند تا به شما کمک کند تا در مورد ترس های خود منطقی فکر کنید ، خواه آنها روی تعهد و ازدواج یا ترس های دیگر متمرکز شوند.

دارو درمانی

اگرچه هیچ دارویی برای گیموفوبی یا هراس و ترس دیگر تجویز نمی شود ، اما برخی از داروها ممکن است کمک کنند. برخی از ضد افسردگی ها برای کمک به OCD یا فوبیا و اضطراب پیدا شده است. همچنین داروهای ضد اضطراب وجود دارد که می توانند علائم را کاهش دهند در حالی که شما روی مشکلات کلی در درمان کار می کنید. برای بحث در مورد علائم خود به روانپزشک مراجعه کنید و ممکن است وی بتواند مشاوره پزشکی ، تشخیص یا معالجه ارائه دهد.

کمک گرفتن

مشاوره در ازدواج
مشاوره در ازدواج

اگر می خواهید مطمئن شوید که ترس خود را از ازدواج به خاطر سلامتی خود و شریک زندگی تان از بین می برید، ممکن است لازم باشد از یک متخصص بهداشت روانی کمک بگیرید. با درمان های موجود که در بالا ذکر شد، می توانید بر ترس خود از ازدواج غلبه کنید و به طور کامل به شریک زندگی خود متعهد شوید.

مشاوره قبل از ازدواج در مشهد میتواند برای شما مفید باشد .

در حالی که یک درمانگر نمی تواند به شما تشخیص بدهد، آنها کاملا می توانند به شما کمک کنند تا دلایل اصلی ترس از ازدواج را شناسایی کنید و توصیه ها و ابزارهای عملی را ارائه دهید تا بتوانید با آن آسیب گذشته مقابله کنید و از آن عبور کنید. یک مددکار اجتماعی، درمانگر یا سایر متخصصان سلامت روان، داروها، تمرکز حواس یا هر ترکیبی از آنها می تواند شما را در مسیر ازدواج سعادتمندانه هدایت کند.

پیدا کردن یک درمانگر یا مشاور در منطقه شما ممکن است دشوار باشد. می توانید با بیمه درمانی خود چک کنید تا ببینید آیا آنها چنین درمانی را پوشش می دهند یا خیر، اما ممکن است برای مشکل شما پوشش داده نشود. همچنین می توانید با پزشک مراقبت های اولیه خود برای ارجاع به درمانگران یا مشاوران دارای مجوز در منطقه خود مشورت کنید.

در واقع هیچ بهانه ای برای دریافت نکردن کمکی که نیاز دارید وجود ندارد. هنگامی که متوجه شدید که با ترس از ازدواج مشکل دارید و از تعهد خودداری می کنید، این به شما بستگی دارد که آن مشکلات را حل کنید تا بتوانید سالم به جلو حرکت کنید. اگر به تنهایی قادر به انجام این کار نیستید، در قبال شریک یا شریک آینده خود موظف هستید که کار رفع ترس از ازدواج را با یک درمانگر یا مشاور انجام دهید.

نتایج یک شبه اتفاق نمی افتد؛ ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا واقعاً مشکلات بالقوه رابطه و ترس از ازدواج با فرد نامناسب حل شود. با این حال، هرچه بیشتر روی خودتان کار کنید، در کنار افراد متاهل راحت‌تر خواهید بود و بیشتر می‌توانید خودتان را یکی بدانید و ترس از تغییر در تعهد را کاهش دهید.

دیدن کمک به یک درمانگر یا مشاور شرم آور نیست. آن را به تعویق نیندازید؛ کمکی را که برای بهبود سلامت روان خود نیاز دارید و شایسته آن هستید، دریافت کنید.

آیا ترس از ازدواج طبیعی است؟

ترس از ازدواج طبیعی است. ازدواج یک قدم بزرگ است و انجام این تعهد با کسی که دوستش دارید می تواند ترسناک باشد. برای یک ترس از تعهد یا کسی که مشکلات تعهد دارد، می تواند حتی ترسناک تر باشد. شما به معنای واقعی کلمه “من” را برای بقیه عمر خود می گویید. چیزهای زیادی وجود دارد که باعث می شود یک ازدواج موفق شود، و اگر همه آنها را در جای خود نداشته باشید، می تواند فاجعه ای برای رابطه شما ایجاد کند.

 • علت ترس از ازدواج چیست؟
 • چگونه بر ترس خود از ازدواج غلبه کنم؟
 • ترس از ازدواج چیست؟
 • ازدواج نکردن اشکالی نداره؟
 • آیا شک در ازدواج طبیعی است؟
 • آیا هیجان نداشتن برای ازدواج طبیعی است؟
 • بزرگترین ترس شما در ازدواج چیست؟
 • چگونه می دانید که با فرد مناسبی ازدواج می کنید؟
 • چگونه می دانید که نباید با کسی ازدواج کنید؟
4.5/5 - (2 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *