8 نشانه یک همسر کنترل کننده ( همسر کنترل گر )

خانه » مشاوره ازدواج » 8 نشانه یک همسر کنترل کننده ( همسر کنترل گر )
همسر کنترل کننده

هیچ رابطه‌ای بی‌نقص نیست و بیشتر زوج‌ها، حتی در یک رابطه سالم، می‌توانند در زمینه‌های ارتباط و همکاری کمک کنند. اما برخی از مشکلاتی که ممکن است در ازدواج با آنها روبرو شوید ممکن است نیاز به مراقبت بیشتر و کمی کمک اضافی داشته باشد، خواه تحقیقات باشد یا انواع مختلف درمان. صرف نظر از مسائل دیگر، شرکای ازدواج باید به یکدیگر احترام بگذارند و به عنوان یک تیم با هم کار کنند. وقتی یکی از شرکا سعی می کند همه چیز را در مورد رابطه، خانواده و حتی شخصاً هر دو شریک کنترل کند، در این صورت این رابطه یک رابطه سمی است که مسئله بزرگی است، به خصوص اگر رابطه طولانی مدت باشد.

نشانه های یک همسر کنترل کننده

راه‌های زیادی وجود دارد که یک شریک کنترل‌ کننده می‌تواند به دنبال کنترل بر شوهرش باشد، به‌ویژه اگر او مهارت داشته باشد که آنها را به نظر بی‌اهمیت نشان دهد. این علائم اضافی از یک همسر گر می تواند به همان اندازه نگران کننده باشد، به خصوص اگر علائم در یک زمان وجود داشته باشد. اگر احساس می کنید یک شوهر تحت سلطه هستید و با فردی که این علائم را نشان می دهد در ارتباط هستید، با یک درمانگر در مورد نحوه خروج از رابطه صحبت کنید.

کنترل رفتار از سوی یکی از همسران بدون شک تلاش عاطفی برای دیگری است. اگر شریک زندگی شما شخصیت کنترل کننده ای دارد و تا حد زیادی کنترل می کند، می تواند منجر به مشکلات روانی برای هر دوی شما شود. در موارد شدید، برخی از نشانه‌های یک همسر کنترل گر می‌تواند با سوء استفاده عاطفی همراه باشد. مهم است که بتوانید علائم یک شریک کنترل کننده و همچنین دانش تعیین مرزهای سالم را برای اجتناب از این موقعیت ها تشخیص دهید.

1-     انزوا

آیا همسرتان شما را از دوستان و خانواده منزوی می کند؟ اولین قدم در کنترل کسی این است که ارتباط او را با افرادی که احتمالاً به آنچه در حال رخ دادن هستند اشاره کنند، قطع کنید. اقدامات ظریف کنترل ممکن است تا زمانی که به یک مشکل جدی تبدیل شوند، مورد توجه شما قرار نگیرد، اما دوستان و خانواده شما احتمالاً متوجه الگوهای رابطه شما و تأثیر آنها بر شما و شادی شما می شوند – به خصوص اگر شریک زندگی شما در ایجاد احساس در شما مهارت داشته باشد. انگار همه چیز اوکی است .

به همین دلیل، اولین قدم یک همسر کنترل کننده این است که شما را از نزدیک ترین افراد به شما منزوی کند و به شما این احساس را بدهد که انگار او تنها متحد شماست. ممکن است به طور نامحسوس شروع شود و همسرتان شما را متقاعد کند که هر از گاهی دعوت به گردهمایی ها و رویدادها را رد کنید. در نهایت، به حدی افزایش می یابد که شما به ندرت دوستان و خانواده خود را می بینید و تنها زمانی با آنها صحبت می کنید که همسرتان در اطراف شما نیست، که ممکن است زمان زیادی نباشد.

2-     انتقاد مکرر

آیا همسرتان مدام از شما انتقاد می کند؟ مانند انزوا، انتقاد نیز می تواند کوچک شروع شود. همسرتان ممکن است از نحوه انجام کارها، کاری که انجام می دهید، نحوه رفتارتان، لباس پوشیدن یا ظاهرتان انتقاد کند. ممکن است در ابتدا فکر کنید که همسرتان فقط سعی دارد به شما کمک کند که فرد بهتری باشید یا ممکن است فکر کنید که نظر او در مورد ظاهر و عادات شما مهم نیست. اما اگر به نظر می رسد که هیچ چیزی که می گویید یا انجام می دهید نمی تواند درست باشد و همیشه باید اصلاح شود، این نشانه آن است که شما در یک رابطه کنترل کننده قرار دارید. افراد کنترل کننده افراد انتقادی هستند!

3-     تهدیدات مکرر

بسیاری از مردم فکر می کنند که تنها تهدیدی که مشکل جدی است، خشونت فیزیکی است. با این حال، تهدید و اولتیماتوم‌های مکرر همسر کنترل‌کننده‌تان می‌تواند برای رابطه شما و همچنین چارچوب ذهنی شما بسیار مضر باشد. اگرچه تهدیدها ممکن است جزئی یا حتی کاملاً مضحک به نظر برسند، این واقعیت که همسرتان شما را تهدید می کند یا به شما اولتیماتوم می دهد به خودی خود یک مشکل بسیار بزرگ است. افراد کنترل کننده با استفاده از تهدید بسیار لیبرال هستند!

4-     شرطی کردن پذیرش و مراقبت

اگر همسرتان مرتباً به شما می گوید که اگر این کار را انجام دهید بیشتر به شما اهمیت می دهد، این نشانه آن است که او فردی بسیار کنترل کننده است. تلاش‌های بی‌شماری برای جلب احترام انجام می‌شود و شما را به این فکر می‌اندازد که “آیا او واقعاً مرا دوست دارد یا از من برای منافع خود استفاده می‌کند؟” این نشانه آن است که او فردی بسیار کنترل کننده است. او از میل شما برای راضی کردن و خوشحال کردن برای کنترل تصمیمات، رفتار و ظاهر شما استفاده می کند. برای اینکه لایق عشق و محبت باشید، نباید چیزی بگویید یا انجام دهید.

5-     از احساس گناه به عنوان یک ابزار استفاده می کند

آیا همسرتان از احساس گناه به عنوان ابزار استفاده می کند؟ آیا او تخلفات یا ناراحتی های گذشته را مطرح می کند و باعث می شود که شما نسبت به آنها احساس گناه کنید تا آنچه را که او می خواهد به او بدهید؟ این یک روش کلاسیک برای استفاده توسط کنترل افراد است. هرگز نباید اجازه دهید که احساس گناه بر تصمیمات شما حاکم باشد و مطمئناً نباید به کسی اجازه دهید که شما را احساس گناه کند. اگر پویایی در رابطه شما به احساس گناه بستگی دارد، پس مطمئناً شریک کنترل کننده ای دارید (یا هستید). افراد کنترل کننده گناهکار هستند!

6-     بدهی ایجاد کرد

آیا همسرتان در ابتدای رابطه کاری شگفت انگیز برای شما انجام داد؟ شاید او به شما کمک کرده تا دانشگاه را بگذرانید، یا شاید در زمانی که کارتان را شروع کرده اید به شما کمک کرده است. اینها مطمئناً کارهای شگفت انگیزی است که کسی باید برای همسر جدیدش انجام دهد، اما این حق را به همسرتان نمی دهد که در آینده شما را کنترل کند. اگر همسرتان چنین ژست‌هایی را به شما نشان می‌دهد که انگار مدیون او هستید تا بتواند کارها را به شکلی که خودش انجام می‌دهد، مانور بسیار کنترل‌کننده‌ای است و یک رابطه سمی است که در آزار عاطفی قرار دارد.

7-     جاسوسی مداوم

همسر کنترل کننده

اگر همسرتان دائماً خواستار افشای کامل نحوه گذراندن وقت شما در زمانی است که او در اطراف نیست، از شما می‌خواهد تلفن خود را برای بازرسی تحویل دهید، یا سایر موارد ردیابی آشکار، احتمالاً از چیزی که پیدا می‌کنند برای کنترل شما استفاده می‌کنند.

8-     حسادت و پارانویا

یکی از دلایلی که اکثر همسران آن را کنترل می کنند این است که واقعاً از دست دادن شریک زندگی خود می ترسند. آنها این را از طریق حملات شدید حسادت و پارانویا نشان خواهند داد. اگر همسرتان در حال کنترل است، احتمالاً به هر زنی که می‌بینید یا با او صحبت می‌کنید، بسیار حسادت می‌کند، صرف نظر از اینکه چه کسی باشد . او حتی ممکن است وقتی با دوستان خود می‌روید حسادت می‌کند یا پارانوئید می‌کند، حتی وقتی به او می‌گویید که زنی در اطراف نیست. این اغلب نشانه ای از سوء استفاده عاطفی و تقریباً همیشه نشانه ای از به خطر افتادن سلامت روان، از جمله شرایط خاص مانند اختلال دوقطبی است. افراد کنترل کننده افراد حسودی هستند!

ایجاد مرزهای سالم

بسیار مهم است، به خصوص با یک همسر کنترل کننده، تعیین حد و مرز در ازدواج خود. وقتی مرزهای سالمی را تعیین می کنید، به این معنی است که تصمیم گرفته اید که چه هستید و نمی خواهید از همسر کنترل کننده خود تحمل کنید. شما باید به همسر کنترل کننده خود تأکید کنید که چیزهایی وجود دارد که نمی توانید آنها را کنترل کنید. به گفته روانشناسان بالینی، تعیین مرزهای سالم واقعاً مربوط به شماست.

شما نمی توانید در مورد نحوه رفتار همسرتان یا تلاش برای کنترل شما کاری انجام دهید، اما می توانید در مورد واکنش خود نسبت به رفتار آنها کاری انجام دهید. اینجاست که مرزهای سالم شروع می‌شود و رفتارهای سوء استفاده‌کننده یا کنترل‌کننده می‌تواند به طور بالقوه پایان یابد. اگر شما فردی هستید که با تعیین حد و مرز مشکل دارید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که یک درمانگر پیدا کنید – حتی اگر شریک زندگی شما کنترل می کند و احساس می کنید که هیچ اشتباهی انجام نداده اید.

اولین قدم شما برای تعیین مرزهای سالم این است که تصمیم بگیرید دقیقاً چه چیزی هستید و قرار نیست در ازدواج خود با آن کنار بیایید. گام دوم شما این است که تصمیم بگیرید اگر همسرتان بر خلاف مرزهای شما باشد یا از مرز عبور کند، عواقب آن چه خواهد بود. این عواقب کاملاً به شما بستگی دارد و در صورت ادامه کنترل آزار و اذیت، می‌تواند شامل هر چیزی تا خروج از خانه زناشویی به صورت جدایی باشد.

اگر همسرتان نه تنها کنترل کننده است، بلکه از نظر عاطفی نیز مورد آزار و اذیت قرار می گیرد، که اغلب اینطور است، نمی توانید انتظار داشته باشید که ازدواج شما بدون پایان دادن به رفتارهای توهین آمیز بهتر شود. این شامل کنترل رفتار می شود و باید به آن نیز پایان یابد. اگر همسرتان مایل به توقف رفتارهای کنترل‌کننده یا توهین‌آمیز نیست، شما نمی‌توانید و نباید تمایل داشته باشید که برای آزار بیشتر کنار بیایید. در عوض باید عواقب حرکت را در نظر بگیرید. این احتمالاً ضروری است، زیرا افراد کنترل کننده اغلب در برابر تغییر مقاوم هستند.

4.7/5 - (3 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *