چند ویژگی اصلی که یک روانشناس باید داشته باشد

خانه » بلاگ » چند ویژگی اصلی که یک روانشناس باید داشته باشد
چند ویژگی اصلی که یک روانشناس باید داشته باشد

دانستن اینکه چه ویژگی‌هایی در یک روانشناس مهم‌تر است می‌تواند ارزشمند باشد ؛ چه به دنبال درمان باشید، چه در حال کاوش در یک حرفه در روان‌شناسی یا هر دو باشید. خصوصیات شخصی ممکن است ذاتی یا اکتسابی باشد. روانشناسان موفق دارای بسیاری از ویژگی های بین فردی هستند که شما در دوست، یا مربی به دنبال آن هستید. آنها صمیمی، دلگرم کننده هستند و روی موفقیت شما سرمایه گذاری می کنند. علاوه بر این، روانشناسان به آموزش و اعتبار مناسب برای مشاوره با مشتریان نیاز دارند.

اشتیاق برای یادگیری

تعهد به یادگیری مادام العمر مشخصه یک روانشناس تواناست. از آنجایی که ایده‌ها و رویکردهای درمانی جدید به طور مداوم ظهور می‌کنند، روانشناسان باید با شرکت در سمینارها، بررسی یافته‌های تحقیقات مبتنی بر شواهد و مشورت با همکاران، حرفه خود را حفظ کنند. اگر روانشناس آمادگی کافی برای کار با نوع خاصی از مشتری یا موقعیت را نداشته باشد، تمایل به کمک به افراد می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. توصیه های نامناسب یا تشخیص نادرست می تواند به شدت به مشتری آسیب برساند. روانشناسان باید خودآگاهی داشته باشند تا مناطقی را که نیاز به آموزش بیشتر دارند تشخیص دهند.

یکدلی

روانشناسان احساس همدلی و نگرانی واقعی دارند. آنها متوجه تفاوت های ظریف در لحن صدا و زبان بدن می شوند. مهارت هایی مانند گوش دادن فعال و تأمل، مراجع را تشویق می کند تا افکار، احساسات و باورهای سرکوب شده را به اشتراک بگذارد. روانشناسان با درک و پذیرش احساسات قدرتمندی که تخلیه می شوند، ارتباط برقرار می کنند. آنها در تلاش برای درک آنها و ایجاد تغییر هنگام کار با مشتریان زندانی مانند مجرمان جنسی، واکنش ها و احساسات خود را مدیریت می کنند.

توانایی حل مسئله

گرچه روانشناسان وسوسه انگیز هستند، اما در برابر اصرار توصیه کردن مقاومت می کنند. در عوض، آنها صبورانه منتظر می مانند تا مشتری صحبت کند، مشکلات را شناسایی کند و دلایل نارضایتی از شرایط زندگی را بیان کند. انگیزه با اشاره به اختلافات بین اهداف مشتری و رفتار نامناسب برانگیخته می شود. اهداف مورد بحث قرار می گیرد و یک طرح درمانی ایجاد می شود که مراحل بعدی درمان را مشخص می کند.

مرزهای مناسب

روانشناسان به مرزها پایبند هستند و هرگز از خط رابطه حرفه ای و درمانی عبور نمی کنند. آنها فاصله شخصی مناسب را حفظ می کنند. پس از ساعت‌هایی که روان‌شناس در دسترس نیست، به مراجعان دستورالعمل‌هایی برای درخواست کمک داده می‌شود. روابط عاشقانه با مشتریان به دلیل تفاوت قدرت، کدهای اخلاقی و قوانین استثمار جنسی که چنین اقداماتی را منع می کند هرگز مورد توجه قرار نمی گیرد.

امانت داری

روانشناس خوب
روانشناس خوب

مشتریان متوجه می شوند که آیا یک روانشناس قابل اعتماد است یا خیر. روانشناسان با تاکید بر رازداری نشان می دهند که می توان به آنها اعتماد کرد. به عنوان بخشی از دریافت اولیه، مشتریان از حقوق حریم خصوصی خود مطلع می شوند و از هرگونه استثنای محرمانه، مانند تهدید به آسیب قریب الوقوع به خود یا دیگران مطلع می شوند. روانشناسان به مراجعان اطمینان می دهند که آزادانه افکار و احساسات خود را بدون قضاوت به اشتراک بگذارند. بازخورد به مشتریان سازنده و حمایتی است.

مشاوره خانواده مشهد را با یک روانشناس خوب انجام دهید.

صبر

روانشناسان واقع گرا هستند که تشخیص می دهند که رفتارهای طولانی مدت و ناسازگار را نمی توان به سرعت فراموش کرد. به جای اینکه به مشتری بگویند چه چیزی را باید تغییر دهد و چگونه آن را تغییر دهد، با صبر و حوصله مشتری را در فرآیند خودیابی راهنمایی می کنند. آنها می پذیرند که پیشرفت غیرخطی است و پسرفت ها رایج است. مشتریان عصبانی یا مقاوم قبل از اینکه آماده انجام این کار شوند مجبور یا دستکاری نمی شوند تا تغییر کنند.

حساسیت بین فرهنگی

خودآگاهی و تعهد به تنوع، نمونه یک روانشناس مؤثر است. رویکرد کاتر کوکی برای تشخیص و درمان مراجعان در یک جامعه کثرت‌گرا کارساز نیست. روانشناسان آگاه اجتماعی ساختارهای اجتماعی مانند نژاد، قدرت، امتیازات و ستم سیستمی را درک می کنند. آنها تعصبات شخصی خود را می شناسند و با آنها مقابله می کنند و در عین حال تلاش می کنند در عمل خود منصفانه، عادلانه، منصفانه و فراگیر باشند.

روانشناس کیست ؟
این مطلب را از سایت ویکی پدیا بررسی نمایید .

4.5/5 - (2 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *